Zbliżający się okres zimowy to czas, kiedy ogrodnicy powinni zadbać o swoje kompostowniki, aby utrzymać ich efektywność i przygotować je na trudniejsze warunki atmosferyczne. Jak zadbać o kompostownik przed zimą? Warto poświęcić trochę czasu na kilka prostych kroków, które pomogą w zachowaniu równowagi w kompoście i przygotowaniu go do produkcji odżywczego podłoża zasilającego ogród. Prezentują praktyczny przewodnik pielęgnacji kompostownika przed zimą.
Spis treści:
- Przygotuj kompostownik przed zimą – co warto w nim zrobić?
- Ocena zawartości kompostownika
- Przyspieszenie procesu kompostowania
- Kontrola poziomu wilgotności
- Uzupełnienie materiałów brązowych
- Regularne przewracanie kompostu
- Kontrola temperatury
- Ochrona dżdżownic kalifornijskich
- Podsumowanie
Kompostownik przed zimą wymaga zwykle dodatkowej uwagi – trzeba do odpowiednio przygotować, żeby proces kompostowania zachodził prawidłowo. Co prawda zimą materia organiczna będzie się rozkładała wolniej, ale jej rozkład miło wszystko przebiega w niewielskim zakresie i warto wiedzieć, jak go ułatwić.
Przygotuj kompostownik przed zimą – co warto w nim zrobić?
Ocena zawartości kompostownika przed zimą
Przed przystąpieniem do konkretnych prac warto zacząć od oceny tego, co znajduje się w kompostowniku przed zimą. Usuń wszelkie nieprawidłowo rozłożone lub niekompostujące się materiały, takie jak duże gałęzie czy niezdrewniałe resztki roślin. Sprawdź również, czy stosunek zielonych i brązowych materiałów jest odpowiedni (około 2:1) – to kluczowe dla efektywnego procesu kompostowania. Dodaj do kompostu wszystkie bezpieczne (zdrowe) resztki organiczne pozostałe po sprzątaniu rabat i warzywnika, a jeśli trzeba, wysyp lub wylej na pryzmę trochę aktywatora kompostowania. Taki środek możesz kupić w większości sklepów ogrodniczych. Proszek aktywujący możesz wysypać bezpośrednio do kompostu przed zimą lub rozpuścić w ciepłej wodzie i wylać na pryzmę.
Przyspieszenie procesu kompostowania
Aby ułatwić kompostownikowi pracę w chłodniejszych warunkach, warto dodać do niego trochę zielonych materiałów, takich jak organiczne resztki z kuchni czy zielone rośliny, np. ostatnią w tym sezonie trawę. To pomoże w utrzymaniu odpowiedniej temperatury i aktywacji mikroorganizmów odpowiedzialnych za rozkład materii organicznej.
W celu przyspieszenia procesu kompostowania materii organicznej w kompostowniku przed zimą należy utrzymywać optymalne warunki dla mikroorganizmów odpowiedzialnych za rozkład organicznego materiału. Zapewnij zrównoważony stosunek pomiędzy zielonymi (azotowymi) a brązowymi (węglowymi) materiałami, co sprzyja efektywnemu kompostowaniu. Drobne rozdrobnienie surowców, regularne przewracanie kompostu oraz utrzymanie odpowiedniej wilgotności są kluczowe dla dostarczenia tlenu i sprzyjają aktywności mikroorganizmów.
Dodatkowo stosowanie naturalnych przyspieszaczy kompostowania, takich jak pokrojone rośliny bogate w azot oraz regularne monitorowanie mogą skutecznie przyspieszyć rozkład materii organicznej, dostarczając wartościowego kompostu w krótszym czasie. Kompost przed zimą może wymagać ogrzania – warto obłożyć go słomą lub warstwą suchych liści – wyższa temperatura umożliwi dżdżownicom i innym organizmom większą aktywność, a tym samym szybszy rozkład materii.
Kontrola poziomu wilgotności
W sezonie zimowym kompostowniki są szczególnie narażone na nadmierną wilgoć. Aby temu zapobiec, możesz pokryć kompostownik materiałem, który nie tylko zabezpieczy go przed deszczem, ale także utrzyma ciepło. Doskonałym materiałem do tego celu jest słoma lub siano, ale możesz wykorzystać też specjalne materiały z tworzyw biodegradowalnych – są co prawda dość drogie, ale naturalne i bezpieczne. Jeśli jesienią brakuje opadów, kompost przed zimą warto dodatkowo podlewać – suchy nie przerabia się wystarczająco wydajnie.
Uzupełnienie materiałów brązowych
W okresie jesienno-zimowym zazwyczaj trudniej jest pozyskać suche materiały brązowe, takie jak suche liście czy ściółka. Warto jednak pamiętać, że utrzymanie równowagi pomiędzy zielonymi a brązowymi materiałami jest kluczowe dla efektywnego kompostowania. Jeśli brakuje brązowej materii, można użyć kartonów, makulatury czy siana, a nawet słomy. Doskonale sprawdzą się wytłoczki po jajkach, tubki od papieru toaletowego czy czyste kartonowe pudełka – koniecznie zerwij z kartonów taśmę i wszelkie naklejki.
Regularne przewracanie kompostu
W zimnych miesiącach proces kompostowania zwalnia, dlatego kompost przed zimą najlepiej przewrócić – to pozwoli na dostarczenie tlenu i przyspieszy rozkład materii organicznej. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy kompostownik zamarznie – w takim przypadku musisz poczekać do roztopów. Przewracanie kompost w czasie zimy zwykle nie jest konieczne – wystarczy przerzucić pryzmę przed nastaniem mrozów, a później dopiero na wiosnę. Rozbijanie zmarzniętego kompostu nie ma sensu, bo procesy kompostowania i tak w nim nie zachodzą lub są ograniczone do minimum, więc wszelkie próby przerzucania i tak nie przyniosą żadnych efektów.
Kontrola temperatury
Jesienią i zimną dla mikroorganizmów odpowiedzialnych za kompostowanie warunki w kompoście są znacznie trudniejsze. Monitoruj wtedy temperaturę kompostu, żeby uniknąć jego zamarznięcia. W razie konieczności można rozważyć dodanie trochę materiałów o większej zawartości azotu, aby podtrzymać proces kompostowania. Jeśli chcesz ochronić dżdżownice, przykryj kompost przed zimą warstwą świeżego obornika (najlepiej końskiego).
Ochrona dżdżownic kalifornijskich
Jeśli w kompostowniku przed zimą masz dżdżownice kalifornijskie, najlepiej byłoby jeszcze jesienią przygotować odpowiednie stanowisko do kompostowania – wykopać w ziemi dziurę i umieścić w niej podziurawiony jutowy worek wypełniony obornikiem, a następnie przysypać go stertą materiału przeznaczonego do skompostowania. Zimą, kiedy temperatury spadną, dżdżownice zawędrują w głąb ziemi i przeczekają surowe miesiące, żywiąc się zawartością worka.
Podsumowanie:
Jeśli zadbasz o kompostownik przed zimą, nie tylko utrzymasz go w dobrej kondycji, ale także zapewnisz sobie wartościowy naturalny nawóz do wykorzystania wiosną. Pamiętaj, że kompostowanie to proces dynamiczny, który wymaga naszej uwagi i troski, zwłaszcza w zimie, kiedy natura zwalnia tempo.
Sprawdź też, jak ochronić rośliny przed mrozem zimą.
Leave a Reply